Rusko investuje do propagandy a kybervojny

Nové oddelenie ruského ministerstva obrany, ktoré má na starosti propagandu a kybernetickú vojnu, má asi tisíc zamestnancov a rozpočet 300 miliónov eur. Angažuje sa aj v ovplyvňovaní francúzskych prezidentských volieb, píše EurActiv Francúzsko.

Koncom februára informoval ruský minister obrany Sergej Šojgu poslancov ruského parlamentu o aktivitách jeho rezortu, ktoré by mohli v Európe vyvolať minimálne znepokojenie.

Jednou z nich je vytvorenie jednotky pre „informačnú vojnu“.

„Propaganda musí byť inteligentná, informovaná a efektívna“, povedal Šojgu poslancom. „Vytvorenie armády pre informačné operácie bude kompetentnejšie a silnejšie, než (sovietska) protipropagačná jednotka.“

Denník Kommersant cituje ruskú firmu zaoberajúcu sa kybernetickou bezpečnosťou Zecuriton Analytics, podľa ktorej má táto „armáda“ 1 000 digitálnych vojakov. Moskva na ňu plánuje minúť ročne 300 miliónov eur, čím sa stane piatou najlepšie platenou jednotkou pre „informačnú vojnu“ na svete.

Ruská vláda tvrdí, že „informačné operácie“ zahŕňajú propagandu a protipropagandu – čo sú činnosti štandardne vykonávané viacerými krajinami. Podľa kritikov však ide Moskva ďalej a využíva aj elektronické a kyberútoky, vrátane zasahovania do priebehu volieb v iných krajinách.

 

Článok uverejnil a jeho pokračovanie nájdete na portály euroactiv.sk