Správa o stave únie 2017: Chyťme vietor do našich plachiet

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu svoju správu o stave Únie v roku 2017, v ktorej predstavil svoje priority na budúci rok a načrtol svoju víziu toho, ako by sa Európska únia mohla vyvíjať do roku 2025.

Na úvod Jean-Claude Juncker uviedol: „Pri pohľade do budúcnosti nesmieme dopustiť, aby sme sa vychýlili z kurzu. Musíme dokončiť prácu začatú v Bratislave.“ V závere zdôraznil, že „Naša budúcnosť však nemôže zostať v rovine scenára,  Úniu zajtrajška musíme pripraviť už dnes. “

Nechýbala aktuálna problematika dvojitej kvality potravín: „V Únii rovných nie je priestor pre spotrebiteľov druhej triedy. Nebudem tolerovať, aby sa v niektorých častiach Európy občanom predávali potraviny nižšej kvality ako v iných krajinách. Nie je dôvod, aby Slováci mali menší obsah rybacieho mäsa v rybích prstoch, Maďari menší podiel mäsa v hotových jedlách a Česi menej kakaa v čokoláde. “

V tlačovej správe nájdete ďalšie konkrétne vyjadrenia predsedu Európskej komisie ku kľúčovým témam ako sú zlúčenie funkcie predsedov Európskej komisie a Európskej rady, vytvorenie pozície európskeho ministra hospodárstva a financií, migrácia, schengenský priestor, eurozóna, vysielanie pracovníkov, zásady právneho štátu, rozširovanie a ďalšie. 

V prejave odzneli aj konkrétne iniciatívy prijaté Európskou komisiou. Slová tak okamžite sprevádzajú činy. Európska komisia v nasledujúcich dňoch, na svojej každodennej tlačovej konferencii o 12.00, predstaví balíčky konkrétnych legislatívnych návrhov, vďaka ktorým dosiahneme ciele načrtnuté v Správe o stave EÚ. Bude sa jednať o tieto štyri oblasti:

  • 14. 09. 2017 – Obchod
  • 15. 09. 2017 – Demokracia
  • 18. 09. 2017 – Priemyselná stratégia
  • 19. 09. 2017 – Kybernetická bezpečnosť a dáta

 

Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku