Turecko chce do Únie vstúpiť v roku 2023, povedal jeho veľvyslanec v Bruseli

Plnohodnotné členstvo v EÚ je pre Turecko veľmi dôležité. Rakúsko zostáva s požiadavkou ukončenia prístupových rokovaní osamotené.

Turecko by chcelo do Európskej únie vstúpiť do roku 2023. Stály zástupca Turecka pri EÚ Selim Yenel to povedal v rozhovore, ktorý poskytol pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.

Rakúsko zároveň zostáva s požiadavkou na ukončenie rokovaní s Ankarou osamotené.

Podpora demokracie v Turecku

“Turecká vláda sa chce do EÚ začleniť do roku 2023,” povedal Yenel. Zdôraznil, že tento dátum je v súlade so stým výročím vzniku Tureckej republiky. “Pre moju krajinu by to bol vrchol byť v tej dobe členom,” povedal turecký diplomat. Dodal, že “plnohodnotné” členstvo v EÚ je pre Turecko veľmi dôležité. A takýto stav je z dlhodobého hľadiska pre jeho krajinu neakceptovateľný.

Yenel ďalej vyzval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a ďalších kľúčových európskych politikov, aby navštívili Turecko, ktoré prechádza obdobím po júlovom zmarenom pokuse o prevrat. Ich prítomnosť by podľa neho pomohla podporiť demokraciu v Turecku.

Turecko je kandidátskou krajinou do európskeho bloku od roku 1999, prístupový proces však viazne, napísala agentúra DPA.

Ukončenie prístupových rokovaní chce len Rakúsko

Rakúsko začiatkom augusta vyzvalo na ukončenie prístupových rokovaní s Ankarou, a to pre nedostatočné demokratické postupy tamojšej vlády, ktoré sa ukazujú práve v čase po zmarenom prevrate.

Naďalej však zostáva jedinou krajinou Európskej únie, ktorá otvorene požaduje ukončenie prístupových rokovaní s Tureckom. Na stretnutí zástupcov členských štátov v Bruseli na úrovni veľvyslancov v stredu 17. augusta nenašiel tento postoj Viedne otvorenú podporu, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Rakúsky kancelár Christian Kern označil prístupové rokovania s Tureckom prebiehajúce od roku 2005 začiatkom augusta za “diplomatickú fikciu” a avizoval, že túto tému chce nastoliť na neformálnom summite EÚ, ktorý sa uskutoční 16. septembra v Bratislave.

Nesúhlasí ani Juncker

Ukončenie rokovaní zdôvodňuje Kern nedodržiavaním demokratických štandardov v Turecku najmä po neúspešnom vojenskom prevrate z 15. júla.

Podľa rakúskeho kancelára sa stane téma prístupových rokovaní s Tureckom aj tak bezpredmetnou, pokiaľ tamojšia vláda presadí opätovné zavedenie trestu smrti, keďže to bude neprijateľné pre všetky členské štáty EÚ.

S prerušením prístupových rokovaní naopak nesúhlasí predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, podľa ktorého by to bola “závažná chyba zahraničnej politiky” Bruselu.

Článok priniesol euractiv.sk